Make your own free website on Tripod.com

Sigara ve Bilinçdışı Güncel Kaygı

Sigara içen her insanın bilinçdışı bir güncel kaygısı bulunur. Bilinçdışı güncel kaygı, bilinçaltı ile bilinç arasındaki bölgede yer aldığı için sigara içen kişi tarafından kolayca tahmin edilebilir, içeriğinin ne olduğu hemen anlaşılabilir. Zaten ilgili kaygının ‘güncel’ sıfatını almasının nedeni de kişinin her gün yüz yüze bulunduğu bir olay ve olgudan kaynaklanmasıdır. Kuşkusuz  bilinçdışı güncel kaygı, kişinin bilincini pek meşgul etmez, ama günlük yaşamını olanca ağırlığı ile etkisi altına alır. Ayrıca bilinçdışı dünyasında da büyük bir söz sahibidir. Kişinin sigara içmesinde  tetikleme rolü oynar.

Bilinçdışı güncel kaygı çok çeşitli olabilir: Eşinin kendisini aldatması, eşinin kendisini terk etmesi, işinden olma, arkadaş ve dost çevresinde yalnız bırakılma yada itibarını kaybetme, servetini yitirme, verdiği borç parayı geri alamama, iş yaşamında ehliyetsiz duruma  düşme ve geri  kalma, bir kimlik özelliğinden dolayı insanların alay konusu olma, sınıfta kalma, hayati bir sınavı kazanamama, kel olma gibi. 

      Bilinçdışı güncel kaygı kişiden kişiye farklılık gösterebildiği gibi kişinin yaşamının çeşitli dönemlerinde de değişebilir. Örneğin bir kişinin yaşamında bilinçdışı güncel kaygı başlangıçta arkadaş gurubundan dışlanmak iken sonradan işini yitirmek olabilir.